Možná právě nyní přemýšlíte nad tím, jak obstarat do vašeho bytového domu jednoduchý systém s čipy. Nebo do firmy, do oddělení, do skladů, prostě všude tam, kam je přístup jenom pro vyčleněné osoby. V tomto článku naleznete návod, jak se k řešení takového problému postavit. Jak si rozmyslet, co potřebujete, v jakém rozsahu a pro kolik lidí. A také, jak probíhá instalace a servis přístupového systému s čipy.
Předně – musíme vědět, co chceme čipem ovládat. Buď je to prostý elektrický otevírač, který je obvykle instalovaný v běžných vchodových dveřích bytových domů, nebo to může bý i sofistikovanější zamykací prvek, který nám umožňuje uzamknout dům 24 hodin denně.
Dále musíme vědět, jaký bude režim provozu námi zvoleného zamykacího systému. Budou uživatelé přicházet po celých 24 hodin? Nebo je žádoucí jejich vstup časově omezit?
Pokud stávající dveře nemají instalovaný nějaký typ eletrického zámku, tak musíme pečlivě ukoumat, zda technicky schůdné do našich dveří nějaký typ zámku osadit.
Dále si musíme pronyslet, kolik lidí bude budoucí uzamykací systém obsluhovat a jak budeme spravovat čipy. Měnit je, mazat a vystavovat nové.Zda si to budeme dělat sami, nebo budeme objednávat čas od času dodavatelský servis.
Pokud máme jasno v základních obrysech našeho přístupového systému, můžeme poptat řešení u specialisty. V součinnosti s ním by měl vzniknout jednoduchý projekt – nemusí to být nic složitého, kde konkrétně zachatíme vše potřebné. Tento koncept pak specialista nacení a nabídne k němu servis, záruku a řešení, jak spravovat čipy.
Čip má oproti klíči dvě zásadní výhody
Řešení s klíči je jednoduché a levnější. Náklady na čip a na jednu osobu jsou většinou vyšší, než při pořízení klíče a složitější je i servis.
Instalace jednoduchého přísupového systému do domu trvá jeden až dva dny. Zákazník dostane sadu čipů, technickou dokumentaci a je proškolený, jak běžně užívat zařízení. V případě poruchy, nebo nestandardního chování volá servis. Společně s čipy získá tabulku uživatelů a jim přidělené čipy s vygravírovanými čísly. Pořádek v systému čipů si již pak musí udržovat sám, pokud nevyužívá dodavatelský servis. Zařízení je odolné cca 24 hodin a při výpadku sítě spolehlivě otevírá díky záložnímu akumulátoru.
Na tomto příkladu jsme si ukázali, jak vypadá jednoduchý přístupový systém s čipy pro bytový dům, nebo třeba pro malou firmu. Není to nic složitého – je pouze třeba vše dopředu promyslet a zahrnout do projektu. Ceny komponentů se téměř denně mění, proto je uvedená cena orientační a je zapotřebí ji vždy aktualizovat.
Doufám, že Vám uvedené řešení bude užitečné při rozhodování o koupi. Uváděné komponenty jsou reálné a běžně je v instalacích využíváme. Těšíme se na další spolupráci s Vámi i s Vaší firmou.
František Študlar
608 500 803, e-mail: info@trezorystudlar.cz